Internet Explorer 8’de Harita Araç Çubuğu Butonları Neden Çalışmıyor?

Eğer standart zoomin, zoomout, pan vs. butonlarını kullandığınız uygulamanızı Internet Explorer 8’de açarsanız (daha da kötüsü sizin durumdan haberiniz olmadan kullanıcılarınız açarsa) kötü bir sürprizle karşılaşırsınız: Bu butonlar çalışmamaktadır! Yani en temel harita fonksiyonları olan büyütme, küçültme, kaydırma gibi özellikleri Internet Explorer 8 size çok görüyor.

Hatanın sebebi Internet Explorer 8’in kural ve standart tanımaz motorunun ilgili JavaScript kodlarını farklı interpret etmesi. Zaten IE8 ilk çıktığında yapılan bazı testlerde standartlara uyma konusunda sınıfta kalmıştı, bu yüzden böyle bir duruma çok da şaşırmamak lazım diye düşünüyorum. Bu yüzden yeri gelmişken “developer düşmanı” Internet Explorer’ı tekrar protesto ediyorum ve herkesin, açık standartlara daha fazla uyan tarayıcıları (benim favorim Firefox) kullanmasını temenni ediyorum. (Biraz sert bir giriş oldu galiba! :))

Neyse ki geçici bir çözüm mevcut. Aşağıdaki kodda bulunan <meta…> satırını haritanızın bulunduğu sayfanın <head> kısmına eklerseniz IE8 kullanıcılarında sayfanız sanki IE7 de açılıyormuş gibi render edilir ve söz konusu problem giderilir:

<html>
<head>
  <title>Sayfa Başlığı</title>
  <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=EmulateIE7" />
</head>

Not: Bu metot başarılı ve legal bir çözüm olmakla beraber geçici bir çözümdür ve kullanıcılarınızın IE7 den IE8 e geçiş aşamasında kullanmak için idealdir. Daha kalıcı bir çözüm bulmak gerekebilir. (veya gerekmeyebilir :))

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: