MapXtreme

 1. 01/11/2010 at 11:20

  Merhaba, blog un açılmasına çok sevindim.Umarım GIS Developer lar mail grubunun yanında , burada da teknik konulara derinlemesine çözümler bulabileceklerdir.
  Tekrar söylüyorum, bu blog un açılmasına çok sevindim,,herkese hayırlı olsun 🙂

 2. Özgür
  30/06/2012 at 03:33

  Merhaba Mustafa Bey,benim bir sorum olacak. Ben bir dağıtım şirketinde çalışıyorum. Henüz CBS kurulmadı. Ancak dünyada en yaygın kullanılan arcinfo üzerinde duruluyor. Bildiğim kadarıyla bir CBS de önemli olan programdan ziyade o program üzerinde geliştirilen yazılım. benim fikrim bu yönde ancak bunu tam olarak anlatamıyorum. Bu hususla ilgili fikrinizi almak istiyorum. paylaşırsanız sevinirim. Hayırlı günler

  • 30/06/2012 at 14:39

   Merhaba Özgür Bey,

   Birçok projede olduğu gibi, CBS projelerinde de doğru ürün seçimi önemlidir. Projenizin içeriğini ve detaylarını bilmeden benim buradan bir ürüne işaret etmem söz konusu olamaz tabi. Ürün seçiminde her zaman teknik ihtiyaçlar ve bütçe ana belirliyiciler arasında ilk sıralarda gelir. Benim kişisel tercihim genelde şöyle oluyor: Projedeki teknik ihtiyaçlar net olarak belirlendikten sonra öncelikle uygun fiyatlı ürünleri ilk sıraya koyuyorum. Uygun fiyat deyince de ilk akla gelen MapInfo ürünleri. MapInfo ürünlerini ciddi projelerde kullandım ve önemli bir sıkıntı veya eksiklikle karşılaşmadım. Uygun fiyatlı olmalarına rağmen MapInfo ürünleri hem masaüstü hem de web ortamlarında size çeşitli ve güçlü geliştirme seçenekleri sunuyor. (MapBasic, Integrated Mapping, .NET entegrasyonu, MapXtreme .NET/Java versiyonları vb.)

   ESRI ürünlerine gelince: Bu ürünlerin gerçekten güçlü ve zengin olduğunu herkes kabul ediyordur sanıyorum. Ama fiyatlarına gelince gerçekten cep yakıyorlar. ESRI ürünlerini aldığınız zaman da çoğunlukla kullanmadığınız birçok zengin özelliğe avuç dolusu paralar ödemiş oluyorsunuz. Bu durum aslında şuna benziyor: 200 000 dolara bir jip alıyorsunuz ama bu jipi sadece çok yakındaki işyerinize gidip gelmek için kullanıyorsunuz. Maalesef bunun birçok örneğini ülkemizde görüyoruz. Devletimizin parası birçok projede ne yazık ki çarçur ediliyor. Yazık günahtır. Yalnız burada yanlış anlaşılmak istemem. Ben ESRI düşmanı filan değilim ve “-Hiçbir zaman ESRI ürünleri kullanmayalım.” demiyorum. Bazı projelerde bu ürünleri kullanmak tabii ki gerekebilir. ESRI ürünleri veri organizasyonu konusunda planlı ve sistematik bir yaklaşım sunuyor ve bu durum özellikle büyük ölçekli projelerde önem arz edebiliyor. Geliştirme konusunda da, birçok standart işi kullanıma hazır modülleri kullanarak kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu arada şimdiye kadar 2 projemde de ESRI ürünleri kullandım. Benim vurgulamak istediğim nokta, daha uygun fiyatlı ve işinizi fazlasıyla görecek seçenekler varken sebepsiz yere, sırf moda olduğu için veya filanca kurumlar kullanıyormuş filan diye, fahiş fiyatlı ürünlerin kullanılmasının yanlış olduğudur. Şöyle düşünün: Siz karar verici konumda bulunan bir insan olsanız ve alacağınız yazılımların lisans paraları sizin cebinizden çıkacak olsa, uygun fiyatlı olanı seçmek için özen gösterirsiniz değil mi? Hatta eminim birçok insan kuruşuna kadar hesap-kitap yapar. Ama maalesef insanların çoğu, lisans paralarını nasıl olsa kurumlar ödüyor diye bu konuda yeterli özeni göstermiyor.

   Hatta bu noktada open source yazılımlar bile düşünülebilir. Son yıllarda bu yazılımlar hem masaüstünde hem de webde önemli bir olgunluk seviyesine ulaşmayı başardı. Ben şahsen bundan sonraki projelerimde ilk seçenek olarak open source yazılımları değerlendirmeyi düşünüyorum.

   Bu konu hassas bir konu ve maalesef yıllardır kurumların yüzbinlerce lirasının nasıl çöpe gittiğini gören birisi olarak bu konuda dertliyim. Ama daha fazla uzatmaya da gerek yok. Doğru tercihler yapmanız dileğiyle…

 3. Anonymous
  05/07/2013 at 15:25

  Merhabalar Mustafa Bey benim MapXtreme üzerinde oluşturduğum iller ve ilçeler tablosu şeklinde bir workspace’im var. Visual Studio üzerinden MIConnection ve MICommand komutlarını kullanarak iller tablosundaki illerin hepsine erişmem gerekiyor ve nasıl erişebileceğimi henüz çözemedim şu şekilde bir kod yazdım ::

  MapInfo.Data.MIConnection connect = new MIConnection();
  MapInfo.Data.MICommand command = connect.CreateCommand();

  command.CommandText = “Select IlAdi From Iller “;

  connect.Open();
  MapInfo.Data.MIDataReader reader = command.ExecuteReader();

  int i ;
  int n = reader.FieldCount;

  for (i = 0; i <=n – 1; i++)
  {
  Object aa = reader.GetName(i);

  DropDownList3.Items.Add(aa.ToString());

  }

  reader.Close();
  command.Dispose();
  connect.Close();

  fakat bu da sadece tabloda verdiğim IlAdi ismini web sayfasına yazıyor ama ben onun altındaki illerin yazdırılmasını istiyorum. NAsıl yapabilirm??

  • 08/07/2013 at 10:10

   Aynı soruyu MapInfo-L grubunda da sormuşsunuz. Orada cevaplandırmaya çalıştım. Oraya bakabilirsiniz.

 4. Anonymous
  24/07/2013 at 11:25

  mustafa abi senin dedigin MapInfo-L ne oluyor acaba ?

 5. ercincakir
  14/12/2013 at 15:40

  Mustafa bey anonim arkadaşımızın sorusunun aynısı bendede mevcut ve yardiminiza ihtiyacim var o belirttiğiniz ” MapInfo-L ” grubunda bulamadım bilgileri acaba burdada paylaşabilirmisiniz ?

  • 16/12/2013 at 10:22

   Aşağıdaki kodu kullanarak bir şehir tablosundaki şehir isimlerini alabilirsiniz:

   public static DataTable GetCities() {
   DataTable dt = new DataTable();
   dt.Columns.Add(“CITY_ID”);
   dt.Columns.Add(“CITY_NAME”);
   MIConnection connection = new MIConnection();
   MICommand command = new MICommand();
   command.CommandType = CommandType.Text;
   command.CommandText = “SELECT CITY_ID, CITY_NAME FROM SEHIR_TABLOSU”;
   command.Connection = connection;
   connection.Open();
   MIDataReader reader = command.ExecuteReader();
   while (reader.Read()) {
   DataRow dr = dt.NewRow();
   dr[0] = reader.GetValue(0);
   dr[1] = reader.GetValue(1);
   dt.Rows.Add(dr);
   }
   reader.Close();
   connection.Close();
   return dt;
   }

   Şehir isimlerini bu şekilde DataTable olarak aldıktan sonra bunları kolayca bir ListBox veya ComboBox içinde gösterebilirsiniz.

 6. Emrullah
  18/02/2014 at 12:53

  Merhaba Mustafa Bey MIConnection , MICommand ve MIDataReader kullanabilmek için eklenmesi gereken using directive nedir acaba library olarak ne kullanılıyor.

  • 19/02/2014 at 10:28

   Önce proje referanslarına MapInfo.CoreEngine.dll ini ekleyin, daha sonra

   using MapInfo.Data;

   ile gerekli importu yapın.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: