MapInfo

Merhabalar,

MapInfo ürünleri konusunda bir BLOG oluşturmayı uzun zamandır düşünüyordum. Daha önce aldığım bazı notları, MapInfo Türkiye grubunda (http://groups.yahoo.com/group/MapinfoTurkiye/) sıkça sorulan popüler soruları ve daha önce karşıma çıkan bazı problemlerin çözümlerini derleyip topladım ve bu BLOG’u oluşturdum. Teoriden ziyade, daha çok uygulamada karşılaşılan zorluklara çözüm bulma ve pratik yöntemler sunma yolunda gitmeye çalıştım. Konularla ilgili yorumlarınız veya iyileştirme önerileriniz varsa sayfaların alt kısmındaki yorum linklerine tıklayarak geri beslemede bulunabilirsiniz.

Umarım MapInfo ürünleri kullanan arkadaşlara bir nebze olsun faydası olur.

Saygılar.

Mustafa ÖZÇETİN

 1. 01/11/2010 at 09:03

  Merhaba,

  Hayırlı olsun. Umarız bol paylaşımlı ve bilgi bolu bir blog olur.

  iyi çalışmalar,

  Ekrem ALIMLI
  http://www.xyzdergi.com

 2. 01/11/2010 at 16:18

  Hayırlı Olsun Mustafacım Blogun…

 3. yılmaz savaş
  13/11/2010 at 16:43

  yararlı bir işe imza atılmış,,

  emeğinize sağlık

  teşekkürler

  yılmaz savaş

 4. denizcan düzenli
  19/11/2010 at 09:40

  selamlar arkadaşlar

  mapinfo toollarının hepsini menubar dan cagırıyoruz..

  soracağım şu ; kısayol tuşları ile bu tool lara erişebilirmiyiz..
  alt f i = save window as
  alt l = layer control
  alt q = select

  evet bu yazdıklarım ile tool lara ulasılabiliyor ama en fazla iki tuş ile isteğim aracı acmak istiyorum.. (esri de bu tooları kendimiz atayabiliyoruz,bir arkadas istediği tool u istediği harf e atayabiliyot)

  yardımlarınız için teşekkür ederim

  iyi günler

 5. abdullah
  01/01/2011 at 20:55

  GÜZEL BİR SİTE OLMUŞ AMA BİRAZ EKSİKLİKLER VAR ÖRNEK UYGULAMALAR OLSA DAHA İYİ OLACAK

  • 07/01/2011 at 17:25

   Merhabalar,

   Evet haklısınız, örnek uygulamalar olsa daha da zengin bir içerik olurdu muhakkak ama benim bu BLOGu hazırlamamdaki temel amaç webde ve MapInfo dokümantasyonunda rahatlıkla bulabileceğiniz örnek uygulamaları tekrarlamaktan ziyade, günlük işlerimizde faydalı olabilecek bazı pratik bilgileri sunmak ve karşımıza çıkması muhtemel bazı sorunlara çözüm yolları önermek idi. Eğer örnek uygulamalara ihtiyacınız varsa bakabileceğiniz birkaç yer:
   1) Offline MapInfo dokümantasyonu. (Mesela MapBasic ve MapXtreme kurulumlarının altında güzel örnek uygulamalar mevcut.)
   2) MapInfo sitesindeki online dokümanlar.
   3) http://www.directionsmag.com sitesinde güzel MapBasic uygulamaları var.

 6. 22/03/2011 at 10:39

  Hocam merhaba. Yaptığınız çalışmalar hakikaten yerinde ve çok faydalı. Kısa açık ve net. Nokta atışı konular seçilmiş. Elinize sağlık, teşekkürler.

 7. ayfer ozdemir
  09/05/2011 at 15:06

  Mustafa Bey merhaba,

  Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim, Benim kuyu verilerim var button oluştutup bu kuyu verilerine ait kuyu adi ve kimyasal analizlere ulaşmak istiyorum. Yalnız bir sorunum var kuyuya tıkladığımda çalışmıyor.

  • 09/05/2011 at 17:44

   Üzgünüm ama bu kadar az bir bilgiyle sorunuza cevap vermek mümkün değil. Bir MapBasic uygulamasından mı bahsediyorsunuz? Çalışmıyor derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

 8. ihsan DEMİR
  17/10/2011 at 17:25

  Mustafa Bey
  emeğinize sağlık
  aslında uzun zamandır bloğunuzdan faydalanıyorum.
  bugün baktım da en son yorum 2011 mayıs ayından
  bende yeni bir not düşeyim dedim 🙂
  başarılarınızın devamı dileği ile

 9. serdar
  24/11/2011 at 09:09

  MapInfo 9 kullanıyorum türkçe karakter peoblemi yaşıyorum her türlü açıklamayı yaptım ama yine gideremedim

 10. Metin DAMAR
  03/12/2011 at 15:04

  Merhabalar sevgili Hocam.

  Çizmem gereken 100 metrelik bir polyline sokak mevcut. Yalnız sokağın ilk 70 m si asfalt son 30 m si ise Parke.

  Çizim yaparken “id” lerini aynı vermek şartıyla haritaya iki polyline nesnesi çizmek zorunda kalıyorum. Sonuç itibariyle “Yol Cinsi” kolonu ile birine asfalt diğerine parke yazarak tematik oluşturup harita üzerinde gösterebiliyorum.

  Fakat: Toplamda 100 metrelik bu yolda asfalt veya parke olan bölümlerin uzunlukları (“Mesafe” Kolununda) değiştiğinde her seferinde harita nesnelerini yeniden editlemek zorunda kalıyorum.

  Sorum şudur ki: Tek bir 100 metrelik polyline da iki ayrı kolon ile (“AsfaltMesafe”,”ParkeMesafe”) nesne üzerinde tematik yapılabilirmi?

  Saygılarımla..

  Metin Damar

  • 05/12/2011 at 11:39

   Evet 2 ayrı kolonla tematik yapabilirsiniz. MapInfo User Guide PDF indeki Tematik haritalarla ilgili bölüme bir göz atın.

 11. Mihraç Özen
  16/12/2011 at 07:24

  Mustafa bey blogunuz çok faydalı içerikler ile donatılmış sizi tebrik ediyorum. Ben zonguldak karaelmas üniversitesi jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümünde okumaktayım. Bizim yapmamız gereken bir ödev verildi ve finallere kadar yetiştirmem gerekiyor fakat bir türlü tamamlayamadım. Herhangi bir CAD programında yaptığım çizimleri mapinfo programına atıp ordan da acces dosyasıyla ilişkilendirmem lazım fakat yaptığım çizimleri mapinfoya attığımda mesela parselleri ve yolları dönüştürdükten sonra mapinfoda üzerine tıkladığımda sadece çizgisel olarak taralı gösteriyor ben ise poligon coğrafi varlarında çizgisel varlıklarında içinin taralı olarak gösterilmesini istiyorum sanırım hatalı çiziyorum. Nasıl yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla üstadım…

  • 16/12/2011 at 10:28

   Sanıyorum parsel nesneleriniz MapInfo’ya çizgisel olarak aktarılmış ve siz de bunları “alan nesnesi” yapmak istiyorsunuz. Amacınız buysa:
   1) Dönüştürülecek çizgisel parsel nesnelerini seçin.
   2) Objects > Convert to Regions menüsüne tıklayın.

 12. Mihraç Özen
  17/12/2011 at 02:49

  Üstadım verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki üstadım aynı şeyin yol içinde olmasını istiyorum. Yani yol tabakasının her hangi bir kısmına tıkladıgımda aynı parsellerin içinin taralı oldugu gibi yollarında öyle olmasını istiyorum. Sizin anlatmış oldugunuz şekilde yaptım parsellerde oldu ama yollarda olmadı. Son olarakta hocamız bizden çizimlerimizi tampon bölge oluşturmamızı istediğinde abartılı tampon oluşmaması için ölçekli çizmemizi istedi bu işlemi mapinfoda nasıl ayarlaya bilirim? Yardımlarınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla…

  • 17/12/2011 at 11:41

   Parsel çizgileri kapalı alan olduğu için bunları Convert to Regions komutu ile alan nesnelerine çevirebildiniz. Fakat yol çizgileri kapalı alan olmadığı için aynı durum yol çizgileri için söz konusu değildir. Gerçi MapInfo yol çizgilerine de Convert to Regions işlemini uygulamanıza izin verir ama işlem sonucu çıkan nesneler gerçek anlamda alan nesnesi olmaz. Yol çizgilerini alan nesnesine çevirmek için önce çevrilecek yolları seçin, daha sonra Objects > Buffer… menüsünü kullanın.

   Not: Buffer işleminin detayları için veya genel olarak MapInfo’nun yardım dosyalarını ve User Guide PDF ini kullanmanızı tavsiye ederim. MapInfo’yu öğrenirken önce gerekli konuları okuyup daha sonra uygulamaya geçmek size zaman kazandırabilir.
   Kolay gelsin.

 13. MEHMET HINC
  23/12/2011 at 10:46

  Mustafa selam hocam,

  İlginç bir uyarı/hata ile karşılaştım. Eğer kullanıcı bir fonksiyonunun parametrelerinden birini yanlış verirse örneğin TableInfo(…,….) ilk parametre tablo adı ya da id si burayı hatalı bir veri verirse compile dan geçse bile çalıştırırken çalıştırdığınız mapbasic versiyonunu kontrol edin diyor 🙂

  Bilgilerine

  • MEHMET HINC
   23/12/2011 at 10:47

   MapBasic Editor den bahsediyorum bu arada onu yazmamisim 🙂

 14. Abdullah EFE
  09/06/2012 at 15:04

  Mustafa Bey Merhaba
  Mapinfo kapsamındaki çalışmalarınız için tebrik ederim.

  • 10/06/2012 at 23:48

   Çok teşekkürler Abdullah Bey. Epeydir görüşemiyoruz. Sesinizi duymak güzel.

 15. Özgür
  01/07/2012 at 13:21

  merhaba Mustafa bey,
  öğrenmek istediğim bir şey var, mapinfodan SQL server 2008’e gönderilen sorguyla oluşan tablo mapinfoda kullanabilirmiyiz. Yani SQL serverin yeteneklerinden mapinfo üzerinden kurulan bağlantı ile nasıl faydalanabiliriz.

 16. mehmet
  15/08/2012 at 12:56

  mustafa bey selamlar ;
  mapinfoda çizilmiş olan uzunlukları autocade dönüştürme yaptıgımda mesafeler birbirini tutmuyor. cevabınız için şimdidien teşekkürlerimi sunarım

 17. 26/11/2012 at 14:15

  Mustafa Bey Merhaba
  C# ile mapinfo uygulaması oluşturulması konusunda yardımcı olurmusunuz

 18. Anonymous
  12/12/2012 at 09:23

  Mustafa Bey
  uygulamayı inceledim teşekkür ederim. Ancak bu konuda iyi olmadığım için pek anlayamadım.
  Panelde bir wor dosyası görüntüledim. bunun üzerinde zoom kaydırma seçme yapabiliyorum tabloya nesne ekleyebiliyorum ancak nesne yakalama(Snap) olmuyor ayrıca sorgulama güncelleme nasıl yapabilirim. do, eval ve fetch kullanımı ile ilgili örnekler verebilirmisiniz.

 19. 12/12/2012 at 10:42

  Mustafa Bey
  Uygulamayı inceledim teşekkür ederim. Ancak Bukonuda iyi olmadığım için anlayamadım.
  sitenizde vermiş olduğunuz kod ve bilgilerden yararlanarak panelde(C#) bir wor dosyası açtım
  kaydırma, zoom, nesne ekleme işlemleri yaptım nesne eklerken nesneye ait bilgileri (koordinatları, adı, vb. kolon bilgileri) tabloya nasıl kaydedebiliriz. nesne eklerken snap özelliğini nasıl aktif hale getirebiliriz.

  • 12/12/2012 at 11:49

   Öncelikle “Snap” özelliğinin klavyeden “S” tuşuna basarak açıp kapayabilirsiniz. Eklenen nesneleri tabloya kalıcı olarak kaydetmek için

   mi.Do(“Commit Table ” + tabloAdi);

   ifadesini kullanabilirsiniz.

   Integrated Mapping uygulaması geliştirmek için MapBasic bilmeniz gerekiyor. MapBasic User Guide PDF inde gerekli bilgiler mevcut. Integrated Mapping adlı bir bölüm var. Burayı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun yanında tablo işlemleri, tablo kayıtlarında gezinme (Fetch First, Fetch Next vb.) gibi konuları okumanız gerekiyor.

   Mesela “HAT” isimli tablonun “BASINC” adlı bir kolonu olsun. Tablonun ilk kaydındaki BASINC değerini okumak için:

   mi.Do(“Fetch First From HAT”);
   string basinc = mi.Eval(“HAT.BASINC”);

   Diğer kayıtları okumak için de bir döngü içinde

   mi.Do(“Fetch Next From HAT”);

   kullanabilirsiniz.

   Eğer PDF dokümanı elinizde yoksa

   http://www.pbinsight.com/support/product-documentation/details/mapinfo-mapbasic

   adresinden User Guide ve Reference PDF lerini indirebilirsiniz.

 20. merve
  23/12/2012 at 23:36

  mapınfoya yeni tablolar nasıl ekleyebilirim?çok acil bitirme tezim için:(

  • 23/12/2012 at 23:49

   File > New Table… menüsü ile yeni bir tablo oluşturabilirsiniz.

   • merve
    23/12/2012 at 23:58

    teşekkür ediyorum fakat olmuyor çünkü ben excelde hazırladığım tabloları programa aktarmak istiyorum.programıda pek bilmiorm açıkçası dediğiniz gibi yaptığımda daha önceden programa aktarılan tablolar çıkıyor sadece benim hazırladığım tablolar diil anlatabilmişimdir umarım

   • 24/12/2012 at 11:11

    Excel dosyalarını MapInfo’da direkt açabilirsiniz. Bunun için File > Open… menüsüne tıklayın ve açılan diyalog penceresinde dosya tipi listesinden Microsoft Excel (*.xls) seçin. Bu şekilde Excel verilerini MapInfo browser (veri) penceresinde gösterebilirsiniz. Yalnız MapInfo’da açılan bir Excel dosyası read-only dir. Eğer bu dosya üzerinde güncelleme yapacaksanız File > Save Copy As… menüsünü kullanarak yeni bir *.tab dosyası oluşturup bu yeni dosyayı kullanmanız gerekir.

 21. muhammet tepecik
  31/12/2012 at 02:25

  merhaba hocam ben exselden son 2000 depremle ilgili çalışma yaptım bunu mapinfoda haritaya aktarırken kordinatlar ile ilgili sorun yaşıyorum projeksiyon ayarlarınıda denedim olmuyor harita başka yerde deprem noktaları başka yerde oluyor yardımcı olursanız sevinirim

  • 31/12/2012 at 10:17

   Deprem katmanı ile diğer katmanların aynı koordinat sisteminde olduğundan emin olun. Eğer farklı ise, deprem katmanının koordinat sistemini değiştirmek için:
   1) File > Save Copy As… menüsüne tıklayın.
   2) Açılan diyalogdan Deprem katmanını seçip Save As… butonuna tıklayın.
   3) Açılan diğer diyalogda sağ alt taraftaki Projection… butonu ile yeni oluşturacağınız deprem katmanının projeksiyonunu diğer katmanlarla aynı olacak şekilde seçin.

 22. Anonymous
  03/04/2013 at 16:19

  oracle veritabanındaki verilerimizi basit anlamda intranet üzerinden sunmak istyorum
  bu konuda hiç bilgim yok nerden başlamalıyım

 23. havva
  22/06/2013 at 20:35

  merhaba , mapinfoda hazırladığım bir tabloda sql sorgu yaparken variable or field…..not defined hata mesajı alıyorum.yardım ederseniz sevinirim

  • 23/06/2013 at 10:41

   SQL de kolon isimlerinden birini yanlış yazmış olabilirsiniz. Tüm kolonları doğru yazdığınızdan emin olun.

 24. ahmet sargın
  10/07/2013 at 15:18

  teşekkürler

 25. ahmet sargın
  10/07/2013 at 15:20

  merhaba,

  STRM veri setinden kestiğim raster datayı mapinfo da kullanamıyorum.
  yardımlarımız ile grid tool’a girdim. ancak dönüştürülecek dosyayı *.dem olarak istiyor.
  fakat SRTM data .xml türü. dolayısıyla dönüştüremedim. yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi çalışmalar

  • 12/07/2013 at 11:27

   Malesef SRTM verileriyle hiç çalışmadım. İsterseniz internette biraz daha araştırın.

 26. Anonymous
  17/07/2013 at 13:34

  Merhaba üst üste çakışan iki birimin kesişim noktaları olmadığı için ara kesit alamıyorum. Altta kalan birimi tek table içinde nasıl çizebilirim.

 27. 02/08/2013 at 22:57

  Merhaba, MapXtreme konusunda yeniyim. Elimde il ve ilçeler adında iki adet .TAB dosyası var. İl ve onlara bağlı olan ilçeleri MIConncetion ve MICommand yardımıyla iki tane DropDownList’e nasıl aktarabilirim.?

  • 05/08/2013 at 13:24

   Aşağıdaki 2 metot işinize yarayabilir. Bu metotlar DataTable döndürüyor ve bu DataTable ları DropDownList in DataSource property sine set ederek (ve ardından list.DataBind(); metodunu çağırarak) listenizi doldurabilirsiniz. İlçeleri doldurmak için il DropDownList inin change eventini kullanabilirsiniz.

   // İl tablosundaki bütün illeri döndürür.
   public static DataTable GetCities()
   {
   DataTable dt = new DataTable();
   dt.Columns.Add(“IL_KODU”);
   dt.Columns.Add(“IL_ADI”);
   MIConnection connection = new MIConnection();
   MICommand command = new MICommand();
   command.CommandType = CommandType.Text;
   command.CommandText = “SELECT IL_KODU, IL_ADI FROM IL”;
   command.Connection = connection;
   connection.Open();
   MIDataReader reader = command.ExecuteReader();
   while (reader.Read())
   {
   DataRow dr = dt.NewRow();
   dr[0] = reader.GetValue(0);
   dr[1] = reader.GetValue(1);
   dt.Rows.Add(dr);
   }
   reader.Close();
   return dt;
   }

   // Kodu verilen ile ait bütün ilçeleri döndürür.
   public static DataTable GetCounties(int cityId)
   {
   DataTable dt = new DataTable();
   dt.Columns.Add(“ILCE_KODU”);
   dt.Columns.Add(“ILCE_ADI”);
   MIConnection connection = new MIConnection();
   MICommand command = new MICommand();
   command.CommandType = CommandType.Text;
   command.CommandText = “SELECT ILCE_KODU, ILCE_ADI FROM ILCE WHERE IL_KODU = ” + cityId +
   ” ORDER BY ILCE_ADI”;
   command.Connection = connection;
   connection.Open();
   MIDataReader reader = command.ExecuteReader();
   while (reader.Read())
   {
   DataRow dr = dt.NewRow();
   dr[0] = reader.GetValue(0);
   dr[1] = reader.GetValue(1);
   dt.Rows.Add(dr);
   }
   reader.Close();
   return dt;
   }

 28. Anonymous
  04/08/2013 at 17:22

  Merhabalar hocam, elimizde Workspace olarak dünya haritası olsun. Türkiye’nin sınır koordinatlarını bir ListBox’a nasıl yazdırabilirim?

 29. 26/09/2013 at 15:11

  Selamlar Mustafa Bey.
  Mapinfo da bing harita resimlerini koordinat dosyaları ile birlikte kaydetmenin bir yolu varmıdır.
  jpeg veya tif olarak kaydedilmiş resimleri autocad de koordinatlı olarak açabilir miyiz? iyi çalışmalar.

  • 27/09/2013 at 13:51

   Raster imajları MapInfoda koordinatlı olarak register edebilirsiniz. Bunun için MapInfo helpinde “registering a raster image” adlı konuya bakın. Fakat Bing haritalarını bu şekilde kullanmak legal olmayabilir, kullanım şartlarına bakmanız gerekebilir.

   • 06/10/2013 at 15:06

    “registering a raster image” konu başlığı sanırım dışarıdan başka bir raster haritayı almakla ilgi. Benim demek istediğim yapılan projenin bing map altlığı ile “Save Window As” denildiği zaman jpeg veya tif formatında kaydedilmesi ile alakalı. Örnek olarak NetCAD programı resim kaydederken .dre uzantılı koordinat dosyasını da yanına kaydediyor. Mapinfo da kaydedilen resimlerin yanına koordinat dosyalarını atmanın bir yöntemi varmıdır? Tşk.

 30. Abdullah Vural
  08/11/2013 at 16:20

  Merhaba,
  yukarıdaki ana konu başlıklarında MapXtreme için parantez içinde web ifadesi kullanılmış. Acaba Desktop uygulamaları için de bir başlık açılır mı?
  Benim asıl sorum MapXtreme kullanarak offline bir haritayı .NET kullanılarak oluşturulmuş bir uygulamada kullanabilir miyiz?
  Bu tür offline haritaları nasıl elde edebiliriz?

  • 08/11/2013 at 17:01

   Bu blogda MapXtreme desktop ile ilgili örnekler sunmayı düşündüm ama maalesef buna vaktim olmadı. Eğer MapXtreme’e yeni başlıyorsanız ve örnek kodlara ihtiyacınız varsa MapXtreme kurulumu ile gelen Developer Guide PDF ine (önce buradan başlayın) ve sample uygulamalara bakabilirsiniz.

   Asıl sorunuza gelince, evet MapXtreme’i halihazırdaki bir .NET uygulamasına harita özellikleri eklemek için kullanabilirsiniz. Haritaları nasıl elde edeceğiniz sorusu ihtiyacınıza göre değişebilir. Web de ücretsiz veriler mevcut, bunları arayabilirsiniz veya profesyonel veya güncel verilere ihtiyacınız varsa Harita Genel Komutanlığı’ndan veya Başarsoft’tan satın alabilirsiniz.

   • Abdullah Vural
    11/11/2013 at 15:00

    Mustafa Bey teşekkürler,

    şu an ki mevcut programda (Google Earth ile yapılmış olan) aşağıdaki satırlar mevcut:

    private EARTHLib.ApplicationGE ge = null;

    doc = “” +
    “” +
    “” +
    ” ” +
    ” ” +
    ” ” +
    firstLong.ToString() + “,” + firstLat.ToString() + “,” + 0 + ” ” + secondLong.ToString() + “,” + SecondLat.ToString() + “,” + 0 + “\”” +
    “” +
    “” +
    “” +
    “” +
    “#ff0000ff” +
    “5” +
    ” ” +
    “” +
    “” +
    “” +
    “”;

    ge.LoadKmlData(doc);

    Benim kullanmak istemediğim kısım son kısım (ge.LoadKmlData(doc);)
    Buna benzer bi fonksiyon MapInfo namespace’de mevcut mudur?
    Bu konuda bir bilginiz var mı?

    Teşekkürler
    A.Vural

   • Abdullah Vural
    11/11/2013 at 17:27

    Dediğiniz Developer Guide’a ve örnek uygulamalara göz attım ancak yapmak istediğim projeye uygun örnek bir veriye ulaşamadım. GE ile yapılmak istenen lat ve long bilgisine dayalı objenin harita üzerinde yer değiştirmesi

   • 11/11/2013 at 18:04

    Eğer amacınız sadece hareketli bir aracı izlemek ise MapXtreme yerine alternatif 2 ücretsiz .NET component i kullanabilirsiniz. Bunlar SharpMap ve DotSpatial. Forumlarında araç takibi ile ilgili örnek kodlar var, isterseniz bunları da bir inceleyin.

 31. sbp
  29/11/2013 at 14:32

  MERHABALAR,
  9.5 MAPİNFODA PAGE SETUP BÖLÜMÜNDE SİZE SECENEGİNDE A0 BOYUTU GÖZÜKMÜYOR . BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM ACABA ?

 32. ercincakir
  14/12/2013 at 16:21

  Merhaba iyi günler yararlı bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ediyorum çok faydasını gördüm ve görmeyede devam ediyorum benimde bir sorum olacak çok uğraştım ama çözemedim MapXtreme üzerinde oluşturduğum iller ve ilçeler tablosu şeklinde bir workspace’im var. Visual Studio üzerinden MIConnection ve MICommand komutlarını kullanarak iller tablosundaki illerin hepsine erişmem gerekiyor ve nasıl erişebileceğimi henüz çözemedim yardiminiza ihtiyacım var.. Vakit ayırıp okudugunuz için teşekkür ederim iyi ve başarılı bir iş hayatı dilerim saygılarımla….

 33. ersin
  27/12/2013 at 01:30

  merhaba iyi günler hocam okulda map info 8 programı kullandırıyorlar bizimde yapmamız gereken bir proje var fakat map info 12 yi kullanıyoruz okuldaki bilgisayarlar bu üst sürümü açabilir mi acaba ya da map info 8 sürümünün demosunu nereden indirebileceğimiz hakkında bir fikriniz var mı ? şimdiden teşekkürler..

  • 27/12/2013 at 16:11

   Evet MapInfo 12 de ürettiğiniz TAB dosyalarını MapInfo 8 de açabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var: MapInfo 12 de olup da MapInfo 8 de olmayan özellikleri (DateTime kolonu, yeni koordinat sistemleri, PostGIS linked tablolar gibi) kullanmamanız gerekir.

 34. ismail
  31/12/2013 at 17:07

  Hocam merhaba,
  Bir katmanda tuttuğum verilerden faydalanarak başka bir katmandaki bir kayda ulaşıyorum. Ve bu ulaştığım kaydı güncellemek istiyorum fakat ulaştığım katmandaki kaydın rowid sini bilmediğimden güncelleme işlemini gerçekleştiremiyorum. Bu kaydı rowid kullanmadan güncellemem mümkün müdür?Veya bu kaydın rowid’sine nasıl ulaşabilirim?
  Teşekkürler.

  • 02/01/2014 at 17:39

   Dediğiniz işlemleri bir MapBasic programı ile mi yapmaya çalışıyorsunuz? Kodunuzu görmeden yorum yapmak pek mümkün değil.

 35. Atilim
  11/02/2014 at 11:22

  GeScene’nin kullanımı hakkında biraz detay verebilirmisiniz. GEScene toolunda 4 buton var ama hiç biri ekrandaki koordinatları Google Earth’e aktarmıyor. (derdim google earth ten görüntüyü alıp mapinfoda açmak)

  • 12/02/2014 at 15:47

   GeScene aracını hiç kullanmadım ama aracı kurduğunuz zaman kurulum dizininde (Program Files\GeScene for MapInfo) bir UserGuide PDF i var. Bu dokümana başvurabilirsiniz.

 36. Emrullah
  15/02/2014 at 16:42

  Merhaba Mustafa bey mapxtreme bileşenini indirip yükledim Visual Studio’da New Web Site dediğimde MapXtreme Web projesi gelmiyor gerekli işlemlerin hepsini yaptığımı düşünüyorum
  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • 17/02/2014 at 08:55

   MapXtreme proje şablonları (yani New Project veya New Web Site dediğiniz zaman Visual Studio’da gelen MapXtreme’e özgü proje tipleri) belli Visual Studio sürümleriyle uyumludur, diğerleriyle uyumlu değildir. Mesela (yanlış hatırlamıyorsam) MapXtreme 6.7 Visual Studio 2005 ve 2008 ile uyumludur. (Bunu öğrenmek için MapXtreme dokümanlarına bakın.) Bu yüzden MapXtreme tarafından desteklenmeyen bir Visual Studio kullanıyorsanız bu proje şablonları gelmeyecektir.

   Öte yandan, bu proje şablonlarının New Web Site dediğinizde gelmemesi, elinizdeki Visual Studio ile MapXtreme projesi yapamayacağınız anlamına gelmez. Normal Web Project oluşturduktan sonra, gerekli MapXtreme referanslarını (DLL leri) projenize eklemeniz gerekir.

 37. Emrullah
  17/02/2014 at 13:35

  Teşekkürler Mustafa Bey Visual Studio 2008 i yükleyince sorunum çözüldü.

 38. Emrullah
  21/02/2014 at 14:39

  Merhaba Mustafa Bey dropdownlist e il bilgilerini Iller.TAB dosyasından çekmeye çalışıyorum fakataşağıdaki hatayı alıyorum:

  MIException was unhandled by user code
  unable to parse statement: SELECT PlakaNo,IlAdi FROM Iller:

  kaynak kod aşağıdaki gibidir.

  DataTable dt = new DataTable();
  dt.Columns.Add(“PlakaNo”);
  dt.Columns.Add(“IlAdi”);
  MIConnection connection = new MIConnection();
  MICommand command = new MICommand();
  command.CommandType = CommandType.Text;
  command.CommandText = “SELECT PlakaNo,IlAdi FROM Iller”;
  command.Connection = connection;
  connection.Open();
  MIDataReader reader = command.ExecuteReader();
  while (reader.Read())
  {
  DataRow dr = dt.NewRow();
  dr[0] = reader.GetValue(0);
  dr[1] = reader.GetValue(1);
  dt.Rows.Add(dr);
  }
  if (!IsPostBack)//sayfa postback olmamışsa veya sunucuya gitmemişse
  {
  DropDownList1.DataSource = dt; //ddl’in datasource na datadoldur metodu kullanılarak istenilen veriler atıldı.
  DropDownList1.DataTextField = “PlakaNo”; // ddl’de gözükecek alan adına iller tablosundan gelen ad atıldı
  DropDownList1.DataValueField = “IlAdi”;//ddl’de işlem yapılacak alan adına iller tablosundan gelen il_id atıldı
  DropDownList1.DataBind();//veriler ddl kontrolüne bağlandı.
  }
  reader.Close();

  • 21/02/2014 at 15:17

   SQL cümleciğini doğru yazdığınızdan emin misiniz? Kolon isimlerini tekrar kontrol edin. Eğer doğru yazdığınızdan eminseniz aynı SQL cümleciğini MapInfo’nun MapBasic penceresinde çalıştırmayı dener misiniz?

 39. Nagehan Carroll
  28/04/2014 at 01:01

  Merhaba, NMEA cumleciklerinden “Track Made Good and Ground Speed” in Turkcesinin ne oldugunu bulmam gerekiyor. Aramalarim cok sonuc vermiyor. Yardimci olabilir misiniz acaba?

  • 28/04/2014 at 12:12

   Bu ifadelerin kullanıldığı context’i bilmeden net bir şey söyleyerek yanıltıcı olmak istemiyorum.

 40. Nagehan Carroll
  28/04/2014 at 16:36

  Kanalizasyon Denetimi yapan bir ekipmanin kullanim kilavuzunda yer aliyor asagidaki tablo. VTG cumlecigi disinda digerlerinin ne oldugunu online buldum, ama VTG cumleciginin Turkcesini bir yerde “Track made good ve Yer Surati” olarak buldum. Ama bu sekilde yari Turkce yari Ingilizce ne goze ne de kulaga hos geliyor. Cevirimde ya hepsini Ingilizce birakmaliyim ya da hepsini cevirmeliyim. O nedenle yardimci olabilirseniz sevinirim. Eger email adresinizi alabilirsem kullanim kilavuzunu gonderebilirim. Bana nagehan@acc-language.co.uk adresinden ulasabilirsiniz. Zaman ayirdiginiz icin simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilar

  GGA
  NMEA: Global Positioning System Fix Data

  GLL
  NMEA: Geographical Position, latitude/longitude

  GSV
  NMEA: GPS Satellites in View

  GSA
  NMEA: GPS DOP and Active Satellites

  VTG
  NMEA: Track Made Good and Ground Speed

  ZDA
  NMEA: Date and Time

 41. tuba
  10/07/2014 at 14:14

  bir harita üzreine mapinfoda noktalar koyup bu noktaları isimlendirip tabloda nasıl gösterebilirim

 42. tuba
  11/07/2014 at 23:52

  çok teşekkür ederim

 43. tuba
  17/07/2014 at 22:46

  ole hakkında nerden bilgi bulabilrim

  • 18/07/2014 at 15:54

   Eğer MapInfo ile integrated mapping uygulaması geliştirmek istiyorsanız MapBasic User Guide (PDF) dokümanında “integrated mapping” adlı bir bölüm var. Burada OLE ve diğer ilgili kavramlar detaylı anlatılıyor.

 44. 15/10/2014 at 18:56

  İyi Akşamlar mapinfo’nun cbs’ye ne gibi faydaları var? öğrenebilirmiyim acaba

  • 20/10/2014 at 11:50

   MapInfo Professional, masaüstü CBS yazılımları arasındaki popüler yazılımlardan biridir. Temel anlamda haritalama, harita verisi üretme/güncelleme, coğrafi analiz, sözel veriyi anlamlandırma ve veri paylaşımı gibi konularda kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgileri http://www.mapinfo.com adresinden alabilirsiniz.

 45. Anonymous
  03/11/2014 at 19:37

  merhaba;

  Map info professional 12,5’da elimde bir elektrik şebekesi modeli var. ve bu modelideki hatları yani map infodaki “line”ların başlangıç ve bitiş koordinatlarını listelemememin bir yolu varmıdır.

  saygılarımla.

 46. mehmet gezer
  03/11/2014 at 19:40

  merhabalar map infoda çizimdeki tüm linelerın “line”ların başlangıç ve bitiş koordinatlarını listelememin bir yolu varmıdır

  saygıalarımla.

  • 04/11/2014 at 11:59

   Çizgilerin bulunduğu tablo açıkken MapInfo’da Table > Export menüsüne tıklayın. Gelen listeden tabloyu seçip Export butonuna tıklayın. Açılan kaydetme penceresinde “Save As Type” olarak MapInfo Interchange (MIF) seçip kaydedin. Kaydettiğiniz *.MIF dosyasını Notepad ile açıp koordinatları görebilirsiniz.

   • mehmet gezer
    05/11/2014 at 19:35

    cevabınız için teşekkürler fakat benim amacım çizgiye tanımlı bilgiler ile bu koordinatlardaki hatlarıda eşleştirmeyi de içermektedir. bu şekilde yapabileceğim bir yöntem varmıdır.

    saygılarımla.

   • 19/11/2014 at 10:05

    Şöyle yapabilirsiniz:
    1) Önce line ların başlangıç ve bitiş noktalarını tablonuzda (HAT tablosu diyelim) göstermek için tabloya float tipinde 4 kolon ekleyin. (Kolon adlarına BASLANGIC_X, BASLANGIC_Y, BITIS_X ve BITIS_Y diyelim.)
    2) MapInfo’nun MapBasic penceresini açın ve aşağıdaki iki satırı her satırın sonunda Enter’a basarak çalıştırın:
    Set CoordSys Table HAT
    Update HAT Set BASLANGIC_X = ObjectGeography(OBJ, 1), BASLANGIC_Y = ObjectGeography(OBJ, 2), BITIS_X = ObjectGeography(OBJ, 3), BITIS_Y = ObjectGeography(OBJ, 4)
    3) HAT tablosunu kaydedin.
    4) HAT tablosunun browser (sözel veri) penceresini açın.
    5) Query > Select All menüsüne tıklayarak tüm sözel veriyi seçin.
    6) Ctrl+C ile kopyalayın.
    7) Excel veya Notepad’i açarak Ctrl+V ile yapıştırın.

 47. Mesut
  13/11/2014 at 15:16

  Mustafa Bey merhaba; öncelikle çalışmalarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim Sorum şu ki Tek polyline çizgisini düğüm noktasından ayırmayı buldum fakat iki polyline çizgisini tek polyline nesnesi haline nasıl yapabilir.

 48. eyüp
  04/03/2015 at 11:31

  Mustafa Bey merhaba elimde alan olarak çevrilmemiş parsel şeklnde dosyalar war yani parsel war ama cizgi olarak gözüküyo bunları mapınfodan kapalı alana çevirebilirmiyim

  • 04/03/2015 at 13:58

   Evet çevirebilirsiniz. Çevirmek istediğiniz çizgileri seçin ve Objects > Convert to Regions menüsüne tıklayın.

   • eyüp
    04/03/2015 at 14:56

    çevirmek istedigim çizgileri seçiyorm ve objests > gelıyorum ama Convert to Regions menüsü aktif olmuyo bendeki mapınfo 12.0 onla bi ilgisi war mı acaba

   • 04/03/2015 at 16:00

    Çizgilerin bulunduğu katmanı editable yaparsanız Convert to Regions menüsü aktif olacaktır. Çevirme işleminden önce orijinal çizgi nesnelerinin bir yedeğini almanızda fayda var.

   • eyüp
    04/03/2015 at 16:33

    tşk ederim mustafa bey

 49. Ali Şandır
  06/03/2015 at 12:33

  merhaba Mustafa bey,

  Trimble R6 Cors cihazım var Bununla arazide aldığımız X-Y-Z koordinatlarını map info da açmak istiyoruz fakat map info bütün noktaları tek nokta olarak gösteriyor.cors cihazı ile aldığımız noktaları sorunsuz olarak nasıl mapinfoya atabiliriz.yardımlarınız için teşekkürler şimdiden iyi çalışmalar..

  • 06/03/2015 at 13:39

   Nokta verisini MapInfo’da hangi formatta açtınız?

   • Ali Şandır
    06/03/2015 at 13:41

    csv formatına çevirip açtım

  • Ali Şandır
   06/03/2015 at 13:56

   col1:nokta adı col2:X koordinatı col3:Y koordinatı col4:Z koordinatı olacak şekilde açıyorum col5 sutunu bos tablodan koordinattan nokta oluştur diyip mapinfoyu kapatıyorum olusan tab dosyasını açtığımda tüm noktalar tek nokta üzerinde gösteriyor.

   • 06/03/2015 at 17:37

    MapInfo’da File > Open menüsüyle açılan pencerede “Comma Delimited CSV” filtresini seçin. Daha sonra Table > Create Points… menüsünü kullanın. Detaylar için MapInfo yardımına bakabilirsiniz.

 50. Ali Şandır
  06/03/2015 at 13:54

  col1 nokta ada col2 X koordinatı col3 Y koordinatı col4 Z koordinatı olacak şekilde açıyorum col5 sutunu bos tablodan koordinattan nokta oluştur diyip mapinfoyu kapatıyorum olusan tab dosyasını açtığımda tüm noktalar tek nokta üzerinde gösteriyor.

 51. Bülent BİÇER
  14/05/2015 at 10:32

  Mustafa Hocam selamlar.
  Elimde mahalle sınırlarının olduğu bir data var ve 2 komşu mahalle sınırları örtüşmüyor.
  Aralarında farklı büyüklükte boşluklar mevcut. Bu datayı nasıl düzenleyip sınırları örtüştürebilirim.

  Şimdiden desteğiniz için teşekkürler.

  • 14/05/2015 at 11:41

   MapInfo’nun “AutoTrace” adlı bir özelliği var. Bu özellik sayesinde ortak mahalle sınırlarını kolayca çizebilirsiniz. Bunun için önce klavyeden “S” tuşuyla Snap özelliğini, sonra da “T” tuşuyla AutoTrace özelliğini açın. Daha sonra ilk ve son nodları seçtiğinizde MapInfo aradaki tüm nodları otomatik olarak halledecektir. Detaylar için MapInfo yardım dosyasında AutoTrace konusuna bakın.

 52. mehmet dertli
  11/06/2015 at 11:22

  merhaba mustafa bey,
  mapinfo’da yeniyim dwg dosyalarını mapinfoya çevirirken çizgilerin hepsi yazıya dönüşüyor engellemek için ne yapabilirim? ayrıca sitenizde gayet güzel olmuş, mapinfo için neredeyse tek kaynak, yardımlarınız için çok teşekkür ederim…
  iyi çalışmalar

  • 11/06/2015 at 18:01

   DWG dosyalarını hangi program veya araçla çeviriyorsunuz?

   • Mehmet dertli
    11/06/2015 at 18:38

    Map info araçlardan açıorm , başka hangi yöntemle açabilirim yada hangi araçla çevirebilirim problemi yaşamamk için?

   • 12/06/2015 at 11:08

    MapInfo’nun yeni sürümlerinden birini kullanıyorsanız File > Open Universal Data menüsünü kullanabilirsiniz. Eğer bu menü MapInfo’nuzda yoksa Tools > Tool Manager menüsünden Universal Translator aracını aktif hale getirerek kullanabilirsiniz.

    Click to access UT_UG.pdf

    adresinden bu aracın nasıl kullanıldığı anlatılıyor.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: