Hızlı Silme

Eğer elimizdeki büyük bir tablonun tüm kayıtlarını silmemiz gerekirse kullanabileceğimiz birkaç yol mevcut. Varsa kolonlardaki indeksleri kaldırmak ve fastedit on / undo off özelliklerini kullanmak kayıt silme işlemini önemli ölçüde hızlandırabilir. Ama bunların yanında çok daha hızlı çalışabilecek bir yöntem var: Silinecek tabloyla aynı yapıda yeni bir tablo oluşturmak ve orijinal tabloyu silmek. Bunu bir örnekle ve adım adım anlatalım. Mesela elimizde elimizde 1 000 000 kayıttan oluşan Test.TAB adlı bir tablomuz olsun ve bu tablonun kayıtlarını hızlıca silmek isteyelim. Bunun için şu adımları izleyin:

1) MapInfo’da Test.TAB adlı silinecek tablomuz açıkken File > New Table…  menüsüne tıklayın. Açılan New Table penceresindeki Table Structure grubunda bulunan Using Table seçeneğini işaretleyin. Altındaki açılan kutudan da Test adlı tabloyu seçin ve Create… butonuna tıklayın.

2) Açılan New Table Structure penceresinde hiçbir değişiklik yapmadan Create… butonuna tıklayın.

3) Açılan Create New Table penceresinde File Name (Dosya Adı) alanına Test2.TAB yazıp Save (Kaydet) butonuna tıklayın. Bu şekilde silinecek Test.TAB adlı tabloyla aynı yapıda yeni bir tablo oluşturmuş olduk. Artık  Test.TAB tablosunu silebiliriz.

4) Test.TAB tablosunu silmek için bu tablo MapInfo’da açıkken Table > Maintenance > Delete Table… menüsüne tıklayın. Açılan Delete Table penceresindeki listeden Test adlı tabloyu seçerek Delete butonuna tıklayın. Gelen uyarı mesajında OK butonuna tıklayarak silme işlemini onaylayın.

Uyarı: Burada açılan silme onay mesajında belirtildiği gibi bu silme işlemi doğrudan diskten yapılacak ve geri alınamayacaktır. Yanlışlıkla silinen bir MapInfo tablosunu kurtarmanın tek yolu EasyRecovery gibi sistem araçları kullanmaktır.

5) Son olarak, yeni oluşturduğumuz Test2.TAB tablosunun adını değiştirerek sildiğimiz tablo olan Test.TAB yapalım. Bunun için MapInfo’da Table > Maintenance > Rename Table… menüsüne tıklayın. Açılan penceredeki listede Test2 yi seçin ve Rename… butonuna tıklayın. Açılan Rename Table penceresinde File Name (Dosya Adı) alanına Test.TAB yazarak Save (Kaydet) butonuna tıklayın. Sonuç olarak elimizde elimizde boş bir Test.TAB tablosu kalmış oldu.

Bu silme işlemini satır bazında değil de tablo bazında yani Test.TAB tablosunu (ve diğer yardımcı dosyaları) doğrudan diskten silmek suretinde yaptığımız için işlem çok kısa sürecektir.

Not: Burada bahsettiğimiz silme işlemi sadece bir tablodaki tüm kayıtlar silineceği zaman geçerlidir. Çoğu zaman bir tabloda belli şartlara sahip kayıtları silmemiz gerekir. Böyle durumlarda silme işleminin performansını arttırmak için yazının başında sözü geçen yöntemler kullanılabilir.

  1. ali
    11/06/2012 at 14:13

    yazdığından hiçbir şey anlamadım

  2. 17/11/2012 at 17:44

    ben anladım :)) bilgi için teşekkürler

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: