MapInfo’ya Yeni Kısayol Tuşları Ekleme

MapInfo’da özellikle çizim veya veri üretimi yaparken işimizi hızlandırabilecek yollardan birisi klavyeden yeni kısayol tuşları tanımlamaktır. Özellikle çok sık kullandığımız işlemler için Mapinfow.mnu dosyasını kullanabiliriz. Diyelim ki yoğun bir çizim işlemi yapıyoruz ve nokta, çizgi, polyline ve metin ekleme işlerini sıklıkla kullanıyoruz. Bunun için aşağıdaki gibi yeni kısayollar tanımlayabiliriz:

Nokta: N
Çizgi: Ç
Polyline: P
Metin: M

Yani klavyeden N tuşuna bastığımızda MapInfo yeni nokta ekleme moduna geçecektir vs. Bu kısayolları tanımlamak için MapInfo’nun kurulum dizininde bulunan Mapinfow.mnu dosyasını Notepad gibi bir metin editörü ile açın. Dosyanın sonuna aşağıdaki satırları ekleyin:

Create Menu "Çizim" As
"Nokta Ekle \tN /Wn" calling 1711,
"Çizgi Ekle \tÇ /Wç" calling 1712,
"Polyline Ekle \tP /Wp" calling 1713,
"Metin Ekle \tM /Wm" calling 1709
Alter Menu Bar Add "Çizim"

MapInfo açıksa kapatın ve yeniden açın. MapInfo menülerinin sonuna “Çizim” adlı yeni bir menünün eklendiğini göreceksiniz. Artık yeni kısayollarımız aktif durumda.

Yukarıdaki kodlarda \t karakteri TAB karakterine karşılık geliyor. (Menümüzde Nokta At ve N arasında boşluk bırakmak için kullanıyoruz.) Sondaki sayılar ise kullanacağımız komutun Menu.def dosyasındaki karşılıkları oluyor.

Not: Create Menu… komutunu Mapinfow.mnu dosyasına eklediğimiz için yeni menümüz ve kısayollarımız MapInfo’nun her açılışında ekrana gelecek ve aktif olacaktır. Bu menü ve kısayolların sadece istediğimiz zaman aktif olmasını istersek bunları bir MapBasic programı olarak derleyip istediğimiz zaman kullanabiliriz. Ayrıca birkaç adımdan oluşan işlemlere kısayol tuşu atamak için bir MapBasic programı yazıp doğrudan bu metoda tuş ataması yapabilirsiniz. Tabi bunun için “calling” kısmından sonra gerekli MapBasic metodunun (sub) adını yazmamız gerekir.

Uyarı: Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, eğer bir menüye sadece harften oluşan bir kısayol tuşu atarsak (Nokta Ekle > N harfi gibi) MapInfo’nun bazı editable metin alanlarında bu harfleri yazmamız mümkün olmuyor. Mesela Mapinfow.mnu dosyasını yukarıdaki gibi değiştirdiğimizde N, Ç, P, M harfleri browser penceresinde veya MapBasic penceresinde çalışmayacaktır çünkü kısayol olarak atanmıştır. Öte yandan özellikle çizim gibi işlemlerde Ctrl veya Shift gibi tuşları kullanmadan sadece tek harf ataması yapmak işlemleri hızlandırmak noktasında faydalıdır. Bu yüzden tek harf atanması gereken durumlarda bunu Mapinfow.mnu dosyasından yapmak yerine bir MapBasic programı ile yapmak iyi bir çözüm olabilir. Zira işimiz bittiğinde MapBasic programını kapatarak atadığımız kısayol tuşlarını tekrar serbest bırakma şansımız olur.

 1. erkan
  05/03/2013 at 01:21

  peki hocam menudeki komutlarıda tuslara atayabilrmiyiz? mesala universal translater komutunu tuslara yada araç çubuklarına ekleyebilirmiyiz böyle birşey mümkünmü?

  • 05/03/2013 at 14:33

   Evet MapInfow.mnu dosyasını değiştirerek MapInfo’nun mavcut menülerine istediğiniz kısayolları atayabilirsiniz. Fakat Universal Translator’ı (UT) açma konusunda şöyle bir durum var: UT standart bir MapInfo menüsüyle açılmıyor. Diğer deyişle Tools menüsünden çalıştırdığımız UT aracı aslında bir MapBasic programı yani bir MBX dosyası. Dolayısıyla menülere kısayol atayarak Universal Translator’ı açma şansımız yok gibi geliyor bana. Bunun yerine ufak bir MapBasic programı yazarak MapInfo’ya yeni bir buton (veya menü) ekleyebiliriz.

   Aşağıdaki programı derleyin. Çıkan MBX dosyasını Tool Manager kullanarak MapInfo’nun her açılışında otomatik çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

   Not: OpenUniversalTranslator() metodundaki path değerini makinenize göre değiştirmeniz gerekebilir.

   ‘******************************************
   Include “Icons.def”

   Declare Sub Main()
   Declare Sub OpenUniversalTranslator()

   Sub Main()
   Create ButtonPad “UTShortcut” As
   PushButton
   HelpMsg “Universal Translator”
   Calling OpenUniversalTranslator
   Icon MI_ICONS_MAPS_2
   Title “UT”
   End Sub

   Sub OpenUniversalTranslator()
   Run Program “C:\Program Files\MapInfo\Professional\UT\imutgui.exe”
   End Sub

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: