MapInfo’nun Türkçe Sürümü Var mı?

MapInfo’nun Türkçe sürümü doğrudan mevcut olmamakla beraber, Başarsoft’un sitesindeki Türkçe yama dosyaları kullanılarak Türkçe arayüzlere sahip bir MapInfo elde edilebilir. Bunun için önce Başarsoft’un sitesindeki (http://www.basarsoft.com.tr) download kısmından “MapInfo X.X Türkçe Dil paketi” adlı arşiv dosyasını indirin ve diskinizde bir yere extract edin. MapInfo açıksa kapatın.

Uyarı: Tekrar orijinal MapInfo dosyalarına geri dönebilmek için değişecek (üstüne yazılacak) dosyaların yedeğini almanızda fayda var. Yoksa MapInfo’yu kaldırıp tekrar kurmak zorunda kalabilirsiniz. Bunlar biraz aşağıda gösterilen 5 adet dosyadır.

Extract ettiğiniz dosyaların tümünü kopyalayın ve makinenizde MapInfo’nun kurulum dizinine (C:\Program Files\MapInfo\Professional) gidip buraya yapıştırın. “Dosyaların üstüne yazılsın mı?” şeklindeki uyarı mesajına evet diyerek yapıştırma işlemini onaylayın. MapInfo’yu açtığınızda artık Türkçe bir arayüzle karşılaşacaksınız.

Peki Türkçeleştirme işlemi nasıl yapılıyor? Öncelikle indirdiğimiz arşiv dosyasının içeriğini inceleyerek işe başlayalım:

idw_res.dll: IDW hesaplama ayarlarını içerir.
mires950.dll: MapInfo arayüzündeki pencere, bitmap, imleç, ikon vb. kaynak dosyalarını barındıran ana resource dll dosyası.
msres950.dll: Mapshell uygulaması için gerekli kaynak dosyaları tutar.
tin_res.dll: TIN interpolasyon ayarlarını içerir.
MAPINFOW.MNU: MapInfo’nun menülerinin tanımlandığı dosya.

Bu dosyalardan MAPINFOW.MNU dosyasını Notepad gibi bir text editörü ile açabilirsiniz. DLL uzantılı olanlarını ise MS Visual C++ 6.0 ile veya Visual Studio .NET’in herhangi bir sürümüyle doğrudan açabilirsiniz.

 

MS Visual C++ 6.0 İle Açma:

File > Open… menüsüne tıklayın. Aşağıdaki Open penceresi açılır:

Files of type alanından Executable Files (.exe; .dll; .ocx) seçeneğini seçin. MapInfo kurulum dizininde bulunan mires950.dll dosyasının yolunu gösterin. Open as alanından Resources seçeneğini seçin ve Open butonuna tıklayın.

 

Visual Studio .NET ile açma:

Bunun için Visual Studio .NET’te (Burada VS 2005 kullandım.) File > Open File… menüsünü kullanabilirsiniz. Açılan Open File penceresinden MapInfo kurulum dizininde bulunan mires950.dll dosyasını seçerek Open butonuna tıklayın. Mires950.dll dosyasının içeriği aşağıdaki gibi gösterilecektir:

Listeden anlaşılacağı üzere mires950.dll dosyasının içinde MapInfo’nun kullanmakta olduğu pencereler, bitmap imajları, imleçler, ikonlar, kullanıcıya verilen mesaj içerikleri vb. birçok kaynak gömülü olarak bulunmaktadır. Her bir grubun içeriğini soldaki (+) işaretlerine tıklayarak görebilirsiniz. Bu içerikleri incelediğinizde birçoğunun MapInfo arayüzlerinde kullandığımız tanıdık bileşenler olduğunu göreceksiniz.

Biz burada örnek olarak bir MapInfo penceresini açarak bu penceredeki metinleri Türkçe’ye çevireceğiz. Bunun için Dialog grubunu açın ve  gelen listeden 1800 numaralı pencereyi açın. Aşağıdaki gibi bir pencere VS 2005 ekranında açılacaktır: (Orijinal resim için aşağıdaki resme tıklayın.)

Pencere tanıdık değil mi? 🙂 Artık Türkçeleştirme için önümüzde hiçbir engel kalmadı. Tıpkı Visual Studio’da normal bir Windows uygulaması yapar gibi pencere, buton, etiket vb. tüm bileşenlerin özelliklerini sağdaki Properties panelini kullanarak ayarlayabiliriz. Ben burada OK butonunun metnini Caption property sini değiştirerek “Tamam“ olarak ayarladım. Benzer şekilde tüm bileşenlerin metinleri Türkçeleştirilebilir.

Evet Türkçe MapInfo sürümleri bu şekilde üretiliyor. MapInfo’nun exe dosyası olan MapInfow.exe nin (Kurulum dizininde bulunur.) boyutunu hiç merak eden oldu mu bilmiyorum. MapInfo 9.5 için bu dosyanın boyutu sadece 43.5KB dır. Koskoca MapInfo programının exe dosyasının bu kadar küçük olmasının sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi gerekli kaynakların ve yardımcı modüllerin harici dll dosyalarında tutulmasıdır.

 

 1. Sbp
  08/11/2013 at 12:37

  Peki Mapinfo9 türkçe yama nasıl kaldırılıyor ?

  • 08/11/2013 at 13:55

   Sayfanın üst tarafındaki “Uyarı” kısmında belirtildiği gibi, Türkçe yamayı kurmadan önce, gösterilen 5 dosyanın yedeğini almanız gerekir. Eğer bu dosyaların yedeği elinizde varsa, bunları kopyalayıp Türkçe yama dosyalarının üzerine yazarsanız (bu işleri MapInfo kapalıyken yapmalısınız) MapInfo’nun orijinal durumuna geri dönmesi gerekir. Eğer orijinal dosyaların yedeği elinizde yoksa MapInfo’yu kaldırıp yeniden kurmanız gerekebilir.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: