MBX’leri Otomatik Yükleme

Diyelim ki yazmış olduğumuz bir MapBasic programımız var ve bir projemizde bu programı sıklıkla kullanıyoruz. MapInfo’nun her açılışında araç çubuğundaki  Run MapBasic Program butonuna tıklayarak MapBasic programımızın .MBX dosyasını diskte aramak yerine daha pratik bir yöntem kullanabiliriz. MapInfo’nun güzel özelliklerinden biri olan Tool Manager’ı kullanarak, istediğimiz bir MapBasic programını MapInfo’nun her açılışında otomatik olarak başlatmamız mümkün. Bunun için MapInfo’da Tools > Tool Manager… tıklayın. Aşağıdaki Tool Manager penceresi açılır:

Tool Manager, standart birçok işlemi kolaylaştıran MapInfo araçlarını (yani MapBasic programlarını) çalıştırmada ve yönetmede bize yardımcı olur. Yukarıdaki Tool Manager penceresinde görüldüğü gibi, MapBasic programlarını MapInfo’ya ekleyebilir, program bilgilerini düzenleyebilir veya programları MapInfo’dan kaldırabiliriz.

Yazmış olduğumuz MapBasic programımızın adı Test.mbx olsun. Bu programı MapInfo’nun her açılışında otomatik olarak başlatmak için Tool Manager penceresindeki Add Tool… butonuna tıklayın. Aşağıdaki Add Tool penceresi açılır:

Bu pencerede MapBasic programınızın adını, yolunu ve açıklama bilgisini girerek OK butonuna tıklayın. Test.mbx programımız Tool Manager penceresindeki Tools listesine eklenecektir. Listedeki Test programımızın sağ tarafındaki Loaded ve Autoload işaret kutularını aşağıdaki gibi işaretleyin:

Loaded kutusunu işaretlersek Test.mbx aracımız MapInfo’nun Tools menüsü altına eklenerek kullanıma hazır hale gelir.

Autoload kutusunu işaretlersek Test.mbx aracımız bundan sonra MapInfo’nun her açılışında otomatik olarak Tools menüsüne eklenecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Aslında Autoload işlemi Windows’ta DLL, OCX gibi bileşenleri register etmek için kullandığımız regsvr32.exe aracına benzer. Bu araç ile bir bileşeni register ettiğimizde bu bileşen artık Windows’un bir parçası olur. Bunun gibi Tool Manager ile Autoload işlemini uyguladığımız MapBasic aracı bundan sonra MapInfo’nun bir parçası gibi olur.

  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: