HotLink Özelliği

MapInfo’nun HotLink özelliği ile, harita nesnelerinin bir dosya veya URL adresinde bulunan resim, video, metin vb. dosyaları ile ilişkilendirilmesini ve bu nesnelere tıklandığında ilişkili dosyanın gösterilmesini sağlayabiliriz. Mesela elimizde bir müze katmanı olsun. Kullanıcı haritada nokta ile gösterilen bir müze nesnesine tıkladığında o müzenin resmini göstermek veya bir MS Word dosyasında bu müze hakkında detaylı bilgiler vermek kullanıcı için güzel olur değil mi?

Bu özelliği bir örnek yaparak anlatalım. Elimizde Ankara’nın önemli yerlerini tutan bir ONEMLI_YER katmanı olduğunu varsayalım. Bu katmana HotLink özelliği kazandırmak için ilk yapmamız gereken nesnelerin ilişkili dosyalarının adreslerinin tutulacağı karakter bir kolon eklemek. Bunu yapmak için:

 • Table > Maintenance > Table Structure… menüsü ile View/Modify Table Structure penceresini açın.
 • Listeden ONEMLI_YER katmanını seçip OK butonuna tıklayın.
 • Açılan Modify Table Structure penceresinde Add Field butonuna tıklayın.
 • Name alanına HOTLINK_ADRES girin, Type alanında Character seçin, Width alanına 254 girin ve OK butonuna tıklayın.

Bu şekilde yeni kolonu ekledikten sonra ONEMLI_YER katmanını browser penceresinde açın ve ilgili kaydı bularak kaydın HOTLINK_ADRES değerine ilişkilendirilecek dokümanın tam yolunu yazın. (Ben C:\HotLinkler\Atakule.doc olarak girdim.)

Şimdi HotLink özelliğini aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için:

 • Katman Kontrolü penceresini açın ve ONEMLI_YER katmanını seçerek HotLink… butonuna tıklayın.
 • Açılan HotLink Options penceresinde Add butonuna tıklayın. Filename Expression alanından HOTLINK_ADRES kolonunu seçin.
 • Activate HotLink on seçeneklerinden Labels & Objects seçin ve OK butonuna tıklayarak HotLink Options penceresini ve ardından tekrar OK butonuna tıklayarak Katman Kontrolü penceresini kapatın. MapInfo araç çubuğundaki (HotLink) butonu aktif hale gelecektir.

Artık HotLink özelliğini kullanmak için hazırız. Bunun için:

 • Harita penceresinde HotLink özelliğini kullanacağınız nesnenin olduğu yere gidin.
 • MapInfo Araç çubuğundaki ikonlu HotLink butonuna tıklayın. Fare imleci el şeklini alacaktır.
 • HotLink özelliğini kullanacağınız nesnenin üzerinde fareyi gezdirin. Nesne üzerindeyken imleç tekrar değişerek bu nesneye ait bir HotLink dokümanı olduğu işaret edilir.

 • İlgili dokümanı açmak için nesneye tıklayın.

Bu şekilde HotLink özelliğini kullanarak kullanıcının harita üzerinde Atakule’ye tıklayarak Atakule’nin tanıtıcı bilgiler dokümanını görüntülemesini sağladık.

HotLink dokümanlarımızın adresini tutan HOTLINK_ADRES kolonuna yukarıdaki gibi lokal adresler (C:\HotLinkler\Atakule.doc vb.) girebileceğimiz gibi HTTP adresleri de girebiliriz. Yani HotLink dokümanlarının kullanıcı makinesinde olması gibi bir zorunluluk yok. Bunun yerine bu dokümanları bir web sunucusunda tutabiliriz. Bu durumda doküman adresleri şu şekilde olabilir:

http://sunucu/HotLinkler/Atakule.doc

HOTLINK İÇEREN WORKSPACE LERİ DOĞRU PAKETLEMEK

HotLink içeren bir workspace dosyasında eğer yukarıdaki gibi absolute path (C:\HotLinkler\Atakule.doc gibi) kullanmışsak bu durumun taşınabilirlik noktasında problem çıkaracağı gayet açık. Workspace dosyamızı ve diğer dosyalarımızı başka bir makineye taşıdığımızda, ilgili dosyaların bizimkinden farklı bir dizinde bulunması durumunda tabii ki HotLink dosyalarımız açılmayacaktır. Peki bu durumu önlemek için ne yapmamız gerekir?

Çözüm absolute yerine relative path yani göreceli yol kullanmak. Bunun için şu adımları izleyin:

 • HotLink dokümanlarının tümünü “HotLinkler” adlı bir dizinde toplayın.
 • Bu dizini TAB dosyalarının olduğu dizine, yani ONEMLI_YER.TAB dosyasının yanına kopyalayın.
 • ONEMLI_YER tablosunu MapInfo’nun browser penceresinde açın.
 • HOTLINK_ADRES kolonunda Atakule’ye ait kayda HotLinkler/Atakule.doc değerini girin.

 • Göreceli yolumuzu bu şekilde girdikten sonra şimdi MapInfo’ya, ONEMLI_YER katmanına ait HotLink dokümanlarının yolunun göreceli olduğunu bildirmemiz gerekiyor. Bunun için Katman Kontrolünü açın, ONEMLI_YER katmanını seçerek HotLink… butonuna tıklayın.
 • Açılan HotLink Options penceresinde “File locations are relative to table location” işaret kutusunu işaretleyin.

 • OK butonuna tıklayarak HotLink Options penceresini ve ardından Katman Kontrolü penceresini kapatın.
 • Çalışmanızı workspace olarak kaydedin.

Not: Eğer HotLink Options penceresindeki “Save options to table metadata” işaret kutusunu işaretlerseniz yukarıda seçtiğimiz ayarlar ONEMLI_YER.TAB dosyasındaki begin_metadata – end_metadata bloğu içine kaydedilecek ve ONEMLI_YER tablosunun her açılışında otomatik olarak gelecektir.

Eğer hali hazırda HotLink içeren ve absolute path e sahip bir katmanımız varsa bunu kolayca relative path e çevirebiliriz. Bunun için Tools > Tool Manager… menüsü ile Tool Manager penceresini açın. Listeden Search and Replace aracını çalıştırın. Aşağıdaki ayarları girin ve OK butonuna tıklayın: (Bu araç HOTLINK_ADRES  kolonunda güncelleme yapacağı için önce tablonuzun yedeğini almayı unutmayın.)

ONEMLI_YER tablomuzun son hali aşağıdaki gibi olmalıdır:

Bu şekilde HotLink dokümanlarımızın yollarını göreceli yapmış olduk. Artık çalışmamızı gönül rahatlığıyla başka makinelere taşıyabilir veya CD ye yazabiliriz.

 1. No comments yet.
 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: