Haritada İşaretlenen Noktaların Koordinatlarını Excele Aktarma

Bazen haritada sadece birkaç noktanın koordinatlarını alıp bunları Excel’e aktarmak isteyebiliriz. Mesela belli bir adanın köşe noktalarının koordinatlarını almamız gerekebilir. Bunun için:

 • File > New Table… ile yeni bir tablo oluşturun. Tablonun adına ADA_KOORDINAT diyelim. X ve Y adlı 2 float tipli kolonu olsun.
 • Harita penceresinde ADA_KOORDINAT ve Ada katmanlarını birlikte açın.
 • ADA_KOORDINAT tablosu editable iken MapInfo araç çubuğundan Symbol butonuna tıklayın.
 • Snap özelliği açıkken koordinatları alınacak adanın köşelerine tıklayarak nokta atın.
 • Tools > Tool Manager… > Coordinate Extractor aracını aktif yapın.
 • Tools > Coordinate Extractor > Extract Coordinates… menüsüne tıklayarak Coordinate Extractor aracını açın.
 • Gerekli alanları aşağıdaki gibi doldurun:

 • OK butonuna tıkladığınızda ADA_KOORDINAT tablosunun X ve Y kolonları işaretlediğimiz noktaların (adanın köşe noktaları) koordinatları ile doldurulur.
 • Bu koordinatları Excel’e aktarmak için ADA_KOORDINAT tablosunun browser penceresi aktifken Query > Select All menüsüne tıklayarak tüm kayıtları seçin.
 • Klavyeden Ctrl + C ye basın.
 • Excel’i açarak Ctrl + V ile yapıştırın.

Bu şekilde istediğimiz adanın köşe koordinatlarını Excel’e aktarmış olduk.

 1. 01/01/2013 at 15:00

  Mustafa Bey paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten gayet yardımcı bilgiler veriyorsunuz. Benim başka bir sorunum var ne yazık ki. Sıkıntım Map Info (ya da Vertical Mapper) ‘ya 3 boyutlu nokta atmak. Yani x,y,Z olarak. Örnek olarak haritada depremleri işaretlemek istiyorum. Burada depremin x ve y koordinatları ile birlikte büyüklük değerini de z olarak atabilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • 02/01/2013 at 14:15

   3 boyutlu olarak göstermek yerine depremin büyüklük değerine göre tematik gösterim kullanmayı düşünebilirsiniz. Tabi MapInfo’da farklı tematik gösterim türleri var ve hangisini kullanacağınız tamamen sizin ihtiyacınıza bağlı. MapInfo’nun yardım dokümanlarından tematik harita türlerine bakabilir veya web den depremlerle ilgili örnek tematik haritaları inceleyebilirsiniz. Mesela sizin konunuzla ilgili benim ilk aklıma gelenler MapInfo’daki point range thematic veya graduated symbols tipleri.

 2. nuray
  18/04/2013 at 16:31

  Excelde illerdeki datalarımı haritada göstermek istiyorum.(grafik yerine il ve ya bölge olarak ) Bunu excelde nasıl yaparım.

  • 22/04/2013 at 13:42

   Bildiğim kadarıyla Excel’in yeni sürümlerinde harita gösterme özelliği yok. Eski Excel sürümlerinde (Excel 97 ve daha eskilerdeydi sanırım) harita desteği vardı ama bu özellik kaldırıldı. Excel’in yeni sürümleriyle harita gösterebilmek için MS MapPoint programına sahip olmanız gerekiyor. Eğer VBA ile programlamayı biliyorsanız bir diğer seçenek Excel içinde browser ActiveX komponentini kullanarak Google Maps göstermek olabilir.
   Aslında ihtiyacınıza göre daha iyi bir seçenek de MapInfo, ArcMap, Quantum GIS (ücretsiz) vb. profesyonel masaüstü GIS programlarını kullanmak olabilir.

 3. erdem
  11/08/2014 at 15:06

  excel üzerinde koordinat ve o koordinatlarla ilgili bilgileri haritaya aktarmak istiyorum ve bunu görsel olarak bir sunu gibi hazırlamam lazım Qgis kullanarak nasıl yaparım ?

  • 21/08/2014 at 11:03

   QGIS ile ilgili webde birçok kaynak var. Bu kaynakları araştırabilirsiniz.

 4. 05/01/2015 at 03:34

  selam mustafa bey benim en cok merak ettiğim net cad ‘de yapılan lübaj degerlerinin excel’e nasıl aktara bileceğimdir.net cad’de alanların vermiş olduğu değerleri aktarıyorum da ,yanlız alanların kübaj değerlerini aktaramıyorum yardımcı olabilirseniz cok memnun olurdum.saygılar paylaşımlarınız için Allah sizden ve sizin gibi bilgisini bilge insanlar gibi insanlara sunanlardan razı olsun inşallah.

 5. 11/01/2015 at 16:09

  Mustafa bey selamlar, excel’deki koordinatları mapinfo’ya nasıl aktarabilirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  • 12/01/2015 at 10:21

   Eğer Excel dosyanızda X ve Y değerlerini içeren 2 kolonunuz varsa ve bunları MapInfo’da nokta olarak göstermek istiyorsanız önce Excel dosyanızı MapInfo’da açın. Daha sonra Table > Create Points… menüsüyle açılan pencereyi kullanın.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: